Tatar: “Kıbrıs’ta var olan gerçekler ışığında çözüm bulma niyetindeyiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Girne Üniversitesi Büyük Kütüphanesi ile Girne Üniversitesi Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı’nın açılışını yaptı. Kazak Sanatçı Orazbek Yasenbayev’in Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı 30 eserden oluşan “Her Zaman Mutluluk Olsun” sergisinin açılışını da Cumhurbaşkanı Tatar gerçekleştirdi.
Açılışta yaptığı konuşmasında, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’yle ilgili de mesaj veren Tatar, KKTC devletinin engellerin aşılması, engellilerin hayatının daha kolay olması için elden geleni yaptığını, yapmaya da devam edeceğini vurguladı.
Tatar, Kıbrıs konusunda, Kıbrıs’ta var olan gerçekler ışığında çözüm bulma niyetinde olduklarını kaydederek, “Başkalarının tahakkümünde olmamız, başkalarına yama bir halk olarak yaşamamız söz konusu değil” dedi.
Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu belirten Tatar, şöyle devam etti:
“Tek vücut ve yeni bir siyasi anlayışla Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde iki devletli bir çözümden yanayız. Bunu Sayın Lute’a da ifade ettim. Kıbrıs eski Kıbrıs, Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz değildir. 50 yıldır federal çözüm temelinde sürdürülen görüşmelerin artık anlamı kalmadı. Biz, egemen eşitlik temelinde, kendi devletimize sahip çıkacağımız bir anlaşma talep ediyoruz. Neden? Çünkü başarılarımız, halk olarak yaptıklarımız, yatırımlarımız, gençlerimiz var. İzolasyon ve kısıtlamalarla engellenmek istemiyoruz. Bunu haykırmaya ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.”
Birleşmiş Milletlere, dünya devletlerine, Avrupa Birliğine ve Güney Kıbrıs’a da seslenen Tatar, “Biz Kıbrıs’taki iki halktan biriyiz. Kendi devletimize sahip çıkmak en doğal hakkımızdır” şeklinde konuştu.