Tatar, Kovid-19’la mücadele ve ekonomiyi kalkındırma çabalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Başbakan Ersin Tatar, Kovid-19’la mücadele ve ekonomiyi kalkındırma çabalarıyla ilgili BRT özel yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kovid-19’la başarılı bir mücadele verildiğini belirterek, 25 gündür ülkede herhangi bir vaka görülmediğini belirtti. Rehavete kapılmadan normalleşme çalışmalarını sürdüreceklerine belirten Başbakan Tatar, halkın maskeli ve temkinli yaşama alışması gerektiğini ifade etti.

Programda Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) gönderdiği mektubu da anımsatan Başbakan Tatar, DSÖ’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin virüs ile başarısını tutanaklara geçmesini talep ettiklerini belirterek, KKTC’de son hastanın da taburcu edildiğini, 108 vaka olarak tespit edilen virüsün tamamen bittiğini vurguladı.

Kovid-19 salgını döneminde hükümet olarak aldıkları önlemleri de anlatan Başbakan Tatar, bu süreçte salgının ilerlemesi göz önünde bulundurularak, sağlık alt yapısının güçlendirildiğini belirtti.

Başbakan Tatar, ikinci bir salgın olması durumunda hem hükümet hem de halk olarak virüse karşı daha hazırlıklı olduklarını kaydetti.

“Şu anda 170 tane yatağın pandemi için hazır vaziyette olduğunu, 160 yatak kapasiteli Girne Amerikan Hastanesi’nin de devlet tarafından alındığını belirten Başbakan Tatar, hastanenin 3-4 aya kadar hazır olacağını düşündüğünü belirtti.

Başbakan Tatar hükümetin ekonomiyi canlandırmak için çalışmalarının sürdüğünü de belirterek, hükümetin bugüne kadar aldığı tedbirler, Türkiye Cumhuriyeti ile yaptığı temaslar ve Merkez Bankası’nın piyasaya süreceği bir buçuk milyar ile ekonominin canlanabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Tatar, “Bizim bütçeye bağlı kalmamız lazım. Bir takım kaynak arayışlarımız var. Şu anda sürecin nasıl gideceğini bilmiyoruz ama ben inanıyorum ki Haziran ayından sonra toparlanma olacaktır, bir takım yol haritaları belli olmaya başladı. İç borçlanma yöntemiyle bu süreci yöneteceğiz” dedi.

Başbakan Tatar Türkiye ile 2020 yılı için ekonomik ve mali protokol çalışmalarının devam ettiğini de belirti.

Tatar, “Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz gayet iyi. 750 milyon TL kaynak gelmiştir şimdi 2020 yılının protokolü için çalışmalar devam ediyor. Kamu maliyesine, alt yapı, reel sektör, savunma giderlerine katkı var. Protokol için henüz bir tarih vermek mümkün değil, çalışmalar sürüyor” dedi.