Tatar: “Zor bir dönemden geçiliyor. Alınan önlemler, sağlanan destekler ve Türkiye’nin katkıları ile bunlar geride kalacak”
Date Added: 24 Temmuz 2020, 10:02

Başbakan Ersin Tatar, zor bir dönemden geçildiğini ancak alınan önlemler, sağlanan destekler ve Türkiye’nin katkıları ile bunların geride kalacağını belirterek, “Kıbrıs Türk ekonomisi yeni bir kalkınma sürecine girecek” dedi.

Tatar, Lefkoşa’da vatandaşlarla bir araya gelerek, sorunlarını dinledi, hükümet çalışmaları ile ilgili bilgiler aktardı.

Başbakan Ersin Tatar, “Biz Türkiye’ye bir bütün olarak bakarız. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, kardeşçe iyi ilişkiler içinde olmasının tarihi öneminin ve bize kazandırdıklarının bilinci içinde hareket ederiz.

Türkiye bizim Anavatanımızdır. Garantörümüzdür. Biz, Türkiye ile Güney Kıbrıs’ı bir tutmayız. Türkiye’deki kardeşlerimizle Rum tarafındaki komşularımızı aynı görmeyiz. Rum komşularımızın hala bizim egemenliğimizi, haklarımızı kabul etmediklerini, bizim için çok önemli olan can güvenliğimizi ortadan kaldırmaya çalıştıklarını iyi biliriz.

Rum okullarında hala EOKA’yı okutuyorlar. ELAM gibi Türk düşmanı bir partinin Rum Meclisi’nde temsilcisi var. Hala, 20 Temmuz’da sağcısı, solcusu protesto gösterileri yapıyor. Bunları görmezden gelmek ve hala Kıbrıs Türk Halkı’nı, Rumlarla anlaşmak mümkünmüş gibi kandırmaya çalışmak doğru bir davranış şekli olamaz.

Dolayısı ile biz öncelikli olarak kendi ekonomimizi güçlendirmeye, halkımızın refah seviyesini artırmaya, haklarımızı korumaya, Devletimize sahip çıkmaya odaklanacağız.”