“Teslimat” İspanya’dan “en iyi kısa film” ödülüyle döndü
Date Added: 14 Aralık 2021, 11:10

Yönetmenliğini Doğuş Özokutan’ın, yapımcılığını Vasvi Çiftçioğlu’nun üstlendiği, Kıbrıs Türk yapımı “Teslimat” adlı kısa film, İspanya’dan “En İyi Kısa Film” ödülü kazandı.

Çekimleri Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), post-prodüksiyonu ise Kültür Dairesi tarafından yapılan “Teslimat”, bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Barselona İnsan Hakları Film Festivali jürisi tarafından “En İyi Kısa Film” ödülüne layık görüldü.  “Teslimat”, bu ödülü, yarışmaya Kolombiya’dan katılan Andrés Roa’nın yönettiği “Desolvido” ile paylaştı.

Aralık ayı boyunca İspanya ve ABD’de 3 uluslararası festivalin daha resmi seçkisine girmeyi başaran “Teslimat”ın, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 22 Kasım 2020’den buyana seçildiği uluslararası festival sayısı 50’ye yükseldi.

Kızının ameliyat masraflarını karşılamanın tek yolunun bir grup mültecinin hayatını riske atmak olduğuna inanan bir şoförün hikâyesini anlatan “Teslimat”, daha önce dokuz kez İspanyol Akademi Ödülleri (GOYA) için ön eleme yapan festivallerin, iki kez de Amerikan Akademi Ödülleri (OSCAR) için ön eleme yapan festivallerin resmi seçkisine girmeyi başardı.

İspanya, İtalya ve Porto Riko’dan toplam yedi uluslararası ödülü bulunan “Teslimat”, GOYA’ya akredite festivallerden ödül kazanan ilk ve tek Kıbrıs Türk yapımı kısa film olma özelliğini de taşıyor.