Çelik: “Yürütülen müzakerelerde Türk tarafının olumlu yaklaşımına rağmen çözüme ulaşılamadı”

TC Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kıbrıs konusunda yürütülen müzakerelerde Türk tarafının olumlu yaklaşımına rağmen çözüme ulaşılamadığını kaydetti.

TC Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, resmi temaslar için Türkiye’de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada,  Türkiye ile İngiltere’nin Kıbrıs konusunda yakın temasta olduğunu, Kıbrıs konusunda yürütülen kapsamlı müzakerelerin sona erdiğini, herhangi bir şekilde dondurulmuş ya da askıya alınmış olmadığını söyledi.

Çelik, Türkiye ve İngiltere’nin iki güçlü Avrupa ülkesi olduğunu, Türkiye’nin AB üyesi olmamasının ya da İngiltere’nin Brexit sürecinin Avrupalı olmamak anlamına gelmediğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan da, İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlıkla sonuçlanmasından üzüntü duyduklarını dile getirerek, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yapıcı ve olumlu yaklaşımlarını biliyoruz. Gerçekten çok yazık. Kapsamlı görüşmelerin bir sonuca varmaması bizi çok üzdü.” şeklinde konuştu.